Answer=24.49 I’m not 100% sure but I believe this is the answer :)
Hope it helps
Answer:
a) 0.05
b) 0.9826
c) 0.000039308
Step-by-step explanation:
a) 
b) For two minutes, the mean is doubled, hence it is 6. In order to calculate the probability of al least two calls arriving, we calculate first the probability of the complementary event: At most 1 call will arrive. For that probability, we need to sum the probabilities of 0 and 1.


Hence,

c) For five minutes the mean is 15. We need to sum the probabilities of 0, 1 and 2.


As a result,

Practically 0
Answer:
The width of the prism is 2 cm
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The volume of the prism = 170 cm³
The length of the prism = 5 cm
The height of the prism = 17 cm
The volume of the prism is given by the relationship v = Length, l × Height, h × Width, w
Therefore;
The volume of the prism = 5 cm × 17 cm × w = 170 cm³
Which gives;
w = 170 cm³/(5 cm × 17 cm) = 170 cm³/(85 cm) = 2 cm
∴ The width of the prism = 2 cm.