Answer:19.74 gallons of the gas in the tank is wasted.
Step-by-step explanation:
Since the efficiency of the gas engine is 6%, wastage is #= 100 - 6 = 94%.
Therefore wastage = 94% x 21=94 x21/100=19.74 gallons
x=14
Add 4 to both sides to isolate x
first you divide the amount of miles chris walked with 1/4 or .25 miles then you will get the answer
Answer:
Step-by-step explanation:
volume=1/3×πr²h
=1/3π×(11.2/2)²×5.9
=1/3×22/7×(5.6)²×5.9
≈1/3×22×5.6×8×5.9
≈1938.3 in³