answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
2 years ago
9

Helpmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]2 years ago
6 0

Answer:

  B.  1.2×10^-3 mm

Step-by-step explanation:

What constitutes an "appropriate" unit depends on the use of the number. Since we're not told of any particular use, we might choose the smallest of the available units: mm.

  1.2×10^-3 mm

_____

<em>Additional comment</em>

The most appropriate unit would be the one that eliminates the power-of-ten multiplier:

  = 1.2 µm

You might be interested in
Mick paid $2.94 in sales tax on an item that cost $42.00 before tax. At that rate, how much would he paying sales tax before an
sergiy2304 [10]
To answer this question you would have two steps involved. The first step would be to find the percentage of $42 that gives us $2.94. Set up an equation 42x=2.94. Divide both sides by 42 to get the decimal 0.07. This equal 7%. Take this percentage multiplied by the $58. You need to change the 7% into 0.07 to be able to calculate it. 0.07 x 58 = $4.06 sales tax.
5 0
2 years ago
What two things hindered the growth of Spanish colonies??
geniusboy [140]
<span>There were two main things which negatively impacted the growth of Spanish colonies. The first issue involved the Spanish settlers experiencing difficult relations with the Indians who lived there first. The second problem centered on miner's inability to find either gold or silver deposits that would lure other people to settle there.</span>
5 0
2 years ago
Will give brainliest. Given a mean of 61.2 and a standard deviation of 21.4, what is the z-score of the value 45 rounded to the
Likurg_2 [28]

x - mean

z-score = ------------------

std. dev.


Here we have:


45 - 61.2

z-score = ------------------ = -0.757

21.4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
14 ounces of olive oil for $3.59
Kamila [148]
25. 6 cents for each ounce
5 0
2 years ago
An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef
Alex17521 [72]

Answer:

$1.88

Step-by-step explanation:

$15.04/8 pounds = $1.88

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rework problem 9 from section 3.2 of your text, involving independent and disjoint events. For this problem, assume that Pr[A∪B]
    12·1 answer
  • Corey used the regression equation y = 1.505x − 88.21, where x is the temperature and y is the number of swimmers, to determine
    6·2 answers
  • A random variable x follows a normal distribution with mean d and standard deviation o=2. It is known that x is less than 5 abou
    11·1 answer
  • Which steps can be used to solve StartFraction 6 Over 7 EndFraction x + one-half = StartFraction 7 Over 8 EndFraction for x? Che
    9·2 answers
  • Meeko Insurance offers an annuity with a minimum interest rate of 3% for the
    14·1 answer
  • (05.01)A company makes triangular plates for individual slices of pizza. For each plate, the base is 7 inches and the height is
    14·1 answer
  • Use integers that are that are closest to the number in the middle. &lt; - v119
    12·1 answer
  • Harper went into a movie theater and bought 10 bags of popcorn and 6 drinks, costing a total of $79. Damian went into the same m
    15·1 answer
  • The scale on a road map indicates that 2 inches = 30 miles. How many inches would represent 120 miles on this road map?
    6·1 answer
  • When planning for a party, one caterer recommends the amount of meat be at least 2 pounds less than One-third the total number o
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!