Answer:
27.385 cm longer would we expect Mike's arm span to be than George's.
Step-by-step explanation:
We have to find how many centimeters longer would we expect Mike's arm span to be than George's using the equation:
y= 4.5x + 0.977 x
where y= arm span
and x= height
Given:
Mike's height=x = 175 cm
so Mike's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (175) + 0.977* (175)
= 787.5 + 170.975
= 958.475 cm
George's height = x = 170 cm
so George's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (170) + 0.977* (170)
= 765 + 166.09
= 931.09 cm
Mike's arm span longer than George's = Mike's arm span - George's arm span
= 958.475 - 931.09
= 27.385 cm.
Let's solve your equation step-by-step.<span><span><span>−18</span>−<span>6k</span></span>=<span>6<span>(<span>1+<span>3k</span></span>)
</span></span></span>Step 1: Simplify both sides of the equation.
<span><span><span>−18</span>−<span>6k</span></span>=<span>6<span>(<span>1+<span>3k</span></span>)
</span></span></span><span>Simplify: (Show steps)</span><span><span><span>−<span>6k</span></span>−18</span>=<span><span>18k</span>+6
</span></span>Step 2: Subtract 18k from both sides.<span><span><span><span>−<span>6k</span></span>−18</span>−<span>18k</span></span>=<span><span><span>18k</span>+6</span>−<span>18k</span></span></span><span><span><span>−<span>24k</span></span>−18</span>=6
</span>Step 3: Add 18 to both sides.<span><span><span><span>−<span>24k</span></span>−18</span>+18</span>=<span>6+18</span></span><span><span>−<span>24k</span></span>=24
</span>Step 4: Divide both sides by -24.<span><span><span>−<span>24k</span></span><span>−24</span></span>=<span>24<span>−24</span></span></span><span>k=<span>−1
</span></span>Answer:<span>k=<span>−<span>1</span></span></span>
Answer:74.55 beat per minute
Step-by-step explanation:
Given
Heart beat is 52 beat per minute
i.e.
beat per sec
If heart rate is increases 1.25 % each sec
suppose B is the heart beat at first second therefore heat beat at 2 nd second


For 3 rd sec


similarly for 3 sec




Answer: 1 5/12 cups of flour leftover
Step-by-step explanation: First, add 4 2/3 + 5 1/4. This gives you 9 11/12. 9 11/12 - 8 1/2 = 1 5/12.
Answer:
The equation is:
(2×π×r×4r)+(2×π×r^2)= A
The maximum radius of the can they will produce = 1.7 inches
Step-by-step explanation:
Please see the attached files for explanation