Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Part A: 5 is the coefficient, w is the variable, 50 is the constant
Part B: 10 x 5 = 50 + 2 x 20 = 40+ 50 = $140
Part C: the constant,50,would change and become 85. Hope this helps :)
Step-by-step explanation:
-3x-2.5=y would be an equivalent to that equation