Answer:
amount of the check = $3430
Explanation:
given data
sells merchandise account = $5000
credit terms of 2/10, n/30
Company returns = $1500
to find out
amount of the check
solution
we will find here amount of the check that is express here as
amount of the check = (sells merchandise account - Company returns) × (100 - n ) .......................1
put here value in equation 1 we get
amount of the check = (5000 - 1500 ) × (100% - 2%)
amount of the check = (3500 ) × (98%)
amount of the check = $3430
Answer:
Recruiting
Internal communication
Online community building
Explanation:
Blogs allow businesses to interact with customers and employees and to keep them informed.
Blogs can potentially reach far-flung and vast audiences.
Companies use blogs for public relations, customer relations, crisis communication, market research, viral marketing, online communities, internal communication, and recruiting.
Answer:
Interest rate of 11.84% is required to earn desired amount of $45,000 per year from an Investment of $380,000.
Explanation:
Amount of Investment = P = $380,000
Desired Return per month = A = $45,000
Number of Years = n = 10 years
Interest rate = ?
Use following formula to calculate Interest rate:
A = P x Interest rate
$45,000 = $380,000 x r
r = $45,000 / $380,000
r = 0.1184 = 11.84%
Answer:
502
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the number of additional shoes to be sold to cover a $25,000 investment in advertising whilst also maintaining current contribution to the company.
Firstly, we calculate the sum of variable expenses;
This is the sum of shoe boxes and shoes = 1,000 + 250,000 = 251,000
Now, we proceed to get the contribution margin.
Mathematically, contribution margin = Revenue - Total variable expenses = 500,000 - 249,000 = 251,000
The contribution margin per part can be calculated as ;
Contribution Margin/currently selling pairs of shoes= 249,000/5000 = 49.8
The additional parts to be sold = Investment in advertising/contribution margin per shoes
= 25,000/49.8
= 502
Answer:
(A) Long- term debt
Explanation:
Financing via issue of long term bonds represents long term debt financing.
Bonds refer to those securities issued by an issuer (or lender) to a borrower, bearing a fixed rate of interest payable on timely basis as well as repayment of principal at the end of the term.
Long term financing is generally for a period which is greater than one year. Usually long term financing is resorted to by a corporation when capital outlay of funds required, or investment in long term projects such as building, purchase of machinery etc which involve sizable funds.
Bonds carry interest obligation in the sense borrower has to pay interest on timely basis.