Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
The percet of Al will be 100 times the mass of Al in the formula divided by the molar mass of the compound.
This table shows all the calculations involved
Compound: Al2 (OH)5 Cl
element # of atomic mass in the %
atoms mass formula
g/mol
Al 2 27 2*27 = 54 g (54 / 174.5)*100 = 30.9%
O 5 16 5*16 = 80 g
H 5 1 5*1 = 5 g
Cl 1 35.5 1*35.5 = 35.5 g
----------------------
molar mass 174.5 g
Answer: 30.9%
Answer:
- <u>259,000 g of chalk.</u>
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) 2000 boxes
b) 175 g / box
c) % yield = 74%
<u>2) Formula: </u>
- % yield = (theoretical yield / actual yield) × 100
<u>3) Solution:</u>
a) Calcualte the actual yield:
- mass of product = 2000 box × 175 g/ box = 350,000 g
b) Solve for the theoretical yield from the % yield formula:
- % yield = (theoretical yield / actual yield) × 100
⇒ theoretical yield = % yield × actual yield / 100
theoretical yield = 74% × 350,000g / 100 = 259,000 g