Answer:
No, it does not bias break-even analysis as the calculation uses every activity in the hospital to get a certain amount of charge per activity. The calculations do not focus on a single activity nor is subject to a few activities but includes every activity by everyone in the hospital.
Explanation:
Answer:
a.
Date Account Title Debit Credit
Nov. 14 Note Receivable $4,800
Accounts Receivable $4,800
b.
Date Account Title Debit Credit
Dec, 14 Interest Receivable $56.40
Interest revenue $56.40
<u>Working </u>
= 4,800 * 9% * 47 days / 360
= $56.40
47 days is number of days from Nov. 14 to December 31.
c.
Date Account Title Debit Credit
Feb. 12 Cash $4,908
Interest receivable $56.40
Interest revenue $51.60
Notes Receivable $4,800
<u>Working:</u>
Cash = 4,800 + (4,800 * 90/360 * 9%)
= $4,908
Interest revenue = Cash - Interest receivable - Notes receivable
= 4,908 - 56.40 - 4,800
= $51.60
The <span>amount of direct labor should Regan charge to work-in-process is the wages at base direct-labor rates, which is $325,000.00. Shift Differentials and Overtime Premiums are not included,</span>
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
I believe the correct answer is job performance.
This is because all of those things mentioned above (how much time he spends with his team, his impact on the team, and how well he explains new things) are part of his performance, and based on the effects that this has, his performance will either be considered to be good or bad.