Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
<span>This is incorrect. Henry is actually demonstrating fine motor skills. Gross motor skills are those skills that pertain to large movements like walking, balance, jumping, etc. Fine motor skills are those that pertain to fine manipulation like writing, picking up small objects (like the cheerrios), or tying a knot.</span>
Answer:
Adjusting & Accrued Wages Adjusted Payment:
To record the outstanding payment of wages for 1 day following journal entry has been passed. The salaries cost account has been charged by an amount of (9 workers × $145) $1,305 and the account of wages payable has been credited with the same amount to adjust the journal entry as shown below:
Date: 31 Dec
Debt: Wage expense = $1,305
Credit: Wage Payable = $1,305
Accrued Wages of one day is recorded.
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573