Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68
Answer:
6000000 is alot and the total would be 24000
Explanation:
Answer:
The total deductible amount of these expenditures is $450.
Explanation:
Half of any cost of meals and entertainment to which business discussion is associated and appropriate records kept is allowed to be deducted.
Since it is only tickets to the opera with a client following a business meeting that meet this condition, 50% of the total amount of $900 which is $450 is deductible.
Answer:
On one hand, the principle of management which is being ignored in this case is that of Unity of Command.
Explanation:
The principle of Unity of Command stipulates all staff or employee, for sakes of clarity and avoidance of confusion, an abiguity, should take instructions from only one boss or line manager.
On the other hand, the principle of management that is being followed in the above case is that of Taylors Functional Foremanship.
The practice of this technique requires that planning and execution be seperated according to areas of specialisation. Specialisation is the primary logic or argument in the Taylors Functional Foremanship principle. Taylors advocates that each foreman needs to be highly proficient, possess special know-how and be capable of directing the staff with high exuberance and tact.
Cheers!
Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53