Answer:
$20 million
Explanation:
The computation of the ending inventory if FIFO is used
= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory
= $3 million + $17 million
= $20 million
We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.
Answer:
Tennis racquet cost is $76.71 per unit
Badminton racquet cost is $73.67 per unit
Price of badminton racquet at 30% mark-up is $95.77
Explanation:
I calculated the cost of each racquet as well as their prices in the attached excel file.
I started I added all prime costs(direct materials plus direct labor costs) to overhead costs.
After having arrived at total manufacturing costs, I divided them by volume of each product to arrive at cost per unit.
I then marked up the cost by 30% to determine market price per unit.
Answer and Explanation:
Data provided in the question
defect rate i.e.
= 1.50%
the sample size = n = 200
Now

= 0.008595057
Now the 3 sigma control limits is
UCL_p =
+ 35p
= 0.015 + 3 (0.008595057
)
= 0.04078517
LCL_p =
- 35p
= 0.015 - 3 (0.008595057
)
= 0
hence, the 3 sigma control limits are UCL 0.04078517 and LCL 0 respectively
To calculate the values of reserves, required reserves, and excess reserves, while assuming a required reserve ratio of 10%, we have the required reserves to be $500.
This is because based on the assumed reserve ratio and the knowledge of the banking system, the required reserves is calculated as below.
Required Reserves: $5,000 × 0.10= $500.
Also, the calculated amount for the excess is: $4,500.
Where Required Excess: $5,000 - $500 = $4,500
The Reserves: $5,000.
Hence, in this case, it is concluded that the Required is $500, while the Excess is $4,500 and the Reserves is $5,000.
Learn more here: brainly.com/question/12988722
Explanation:
The purchase decision process on the Internet or on mobile devices compared to purchases in a physical store, differ according to the characteristics of each of the shopping environments.
According to Kotler and Keller, the consumer purchase decision process goes through 5 stages:
- problem or need recognition,
- information search,
- evaluation of alternatives,
- purchase,
- post-purchase behavior.
Therefore the consumer will determine which are the essential attributes when making a purchase and which ones will bring the greatest benefits.
Currently the online shopping market has grown substantially, since most individuals have access to the internet, which makes companies look for a greater online presence, which guarantees the possibility of also offering consumers greater benefits, such as greater discounts and promotions. , since, there is a reduction in systemic and physical costs when the company sells over the internet.
Therefore, online stores compared to physical stores are more likely to offer purchase and post-purchase benefits, in addition to a greater variety of products and brands available, increasing consumer choice.