Answer and Explanation:
Heidi Ganahl is explaining the preparing aspect of the management process. The first management role is the planning component which is the management process.
Heidi, before the new franchise is created, will have to clarify the performance standards and metrics. It will need to include detailed, but easy-to-understand plans, involving strategic planning, to ensure continuity between the new owner and the entire franchise.
Answer:
$14,016 favorable
Explanation:
The computation of the raw materials price variance is shown below:
= Actual Quantity × (Standard Price - Actual Price)
= 23,360 liters × ($5.40 - $4.80)
= 23,360 liters × $0.6
= $14,016 favorable
We simply deduct the actual price from the standard price and then multiplied it by the actual quantity so that actual value can come
Answer:
3,825.2 labor hours
Explanation:
Learning rate (Unit 1 and unit 2):
= Labor hour required for 2nd unit ÷ Labor hour required for 1st unit
= 1,200 ÷ 2,000
= 0.60
Learning rate (Unit 2 and unit 3):
= Labor hour required for 3rd unit ÷ Labor hour required for 2nd unit
= 1,130 ÷ 1,200
= 0.94
Average of learning rates = (0.60 + 0.94 ) ÷ 2
= 0.77
As per learning curve calculator the value of 77% for 6 units = 4.0776
Cumulative time = Factor × Time of first unit
= 4.0776 × 2,000
= 8,155.2
Hence,
Time for next three units:
= Cumulative time - Sum of the time of first, second and third unit
= 8,155.2 - (2,000 + 1,200 + 1,130)
= 3,825.2 labor hours should Simpson plan for.
I believe the answer is: by informing readers of the education options being described
By putting the phrase "After high schools" , readers would know that the information that being put below the phrase would include the set of options/paths that can be done after graduation. In most career planning forms, it would contain information regarding college, scholarships, and the type of careers that can be taken with current high school diploma.
<span>The reserve requirement, which is also referred to as the cash reserve ratio, is 25 percent. This is calculated by subtracting the $6,000 loaned out from the bank's $8,000 in deposits, yielding a reserve of $2,000. The reserve requirement is calculated by dividing $2,000 by $8,000.</span>