T is a linear function of C ==> T = mC + b
Each additional chirp C corresponds to an increase in T of 0.25 ==> m = 0.25
T = 52 when C = 20 ==> 52 = 0.25(20) + b ==> b = 52 - 5 = 47
So T = 0.25C + 47
When C = 100 then T = 0.25(100) + 47 = 25 + 47 = 72
When C = 120 then T = 0.25(120) + 47 = 30 + 47 = 77 so the
temperature range is between 72 and 77 when there are between 100 and
120 chirps per minute
Answer:
50 years
Step-by-step explanation:
use the simple interest formula :
PRT/100
P is the principle (5000)
R is the rate of interest (4)
T is the time taken (x- unknown)
the amount at the end is double the amount invested = 5000*2 = 10000
(5000*4 * x )/100 = 10000
20000x/100=10000
20000x = 100*10000
20000x = 1 000 000
x= 1 000 000/ 20 000
x = 50
it will take<u> 50 years </u>
Answer:
$45
Step-by-step explanation:
We are given the following information;
- Money invested (Principal) is $300
- Rate of interest is 5% per annum
- Time the money is invested is 3 years
We need to determine the amount of interest the money will earn after three years.
- Simple interest is calculated by the formula;
- Simple interest =(PRT) ÷ 100, Where P is the principal amount, R is the rate of interest and T is the time.
Therefore, in this case;
Simple interest = ($300 × 5 × 3) ÷ 100
= $45
Thus, the money invested earned a simple interest of $45
<em>Hello!</em>
<em>The expanded form is:</em>
<em>600,000 + 80,000 + 700 + 5</em>
<em>Toodles~</em>
The coordinate of the image after being reflected is R(3,4).
When dealing with reflection of a line or shape or a figure in the coordinate plane, especially if it is reflected across the y- axis, you just have to give the opposite of the given (original) x- coordinate in order to give a symmetric figure.