First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A
Answer:
E
Step-by-step explanation:
If you add 22 onto the sum of all the points and divide by the amount of games (6), you get 12.
Answer:
The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
Step-by-step explanation:
Let x is the number of defective sets purchased by the hotel.
Total number of television sets = 7
Total number of defective television sets = 2
Since there are 2 defective television sets and hotel purchase 3 sets, So, X=0,1,2.
If X=0,

If X=1,

If X=2,

The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
The probability histogram is shown below.
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
BC bisects <DBE and if AC is a straight line then you have that:
<ABD + <DBC = 180 (straight angle because of line AC)
<ABE + <CBE = 180 ( straight angle because of line AC)
Because BC bisects <DBE => < DBC = <CBE
So <ABD and <ABE must be the same to both sum 180 when added < DBC