Answer:
Option D. statistical inference
Step-by-step explanation:
We are given the following situation in the question:
"A statistics professor asked students in a class their ages. On the basis of this information, the professor states that the average age of all the students in the university is 21 years."
This is a n example of statistical Inference.
- Statistical inference is the procedure of making inference or estimating parameters of a population with the help of test statistics.
- In the given situation the university students are the population and the students of a particular class are sample.
- The professor with the help of sample statistic (mean age of students in class) approximated the mean age of students in the university.
let Leo's speed = x mile/hr
so Ethan speed = (x + 6) miles per hour
Distance = Speed × Time
so distance traveled by Leo in 2 hours = x × 2 = 2x
and distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 1.5( x + 6 ) = 1.5x + 9
since they meet on the path , After Ethan has ridden 1.5 hours and Leo has ridden 2 hours , so together the have traveled on complete path that is 65 miles.
⇒ distance traveled by leo in 2 hours + distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 65
⇒ 2x + 1.5x + 9 = 65
⇒ 3.5x = 56
⇒ x = 16
Hence Leo's speed = x miles/hr = 16 miles/hour
and Ethan's speed = (x + 6) miles/hr = 16 +6 = 22 mile/hour
Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.
1. you have to figure out what 3/4 of Ella's time is.

(You find that out by multiplying 5x1. Then add 3.)
2. Convert the fractions into decimals. (This will help make it easier when dividing.)


3. Next you are going to divide 1.6 by .75

4. Now multiple 2.13 by 5.

Answer is 10
Y=55x
The 55 will be a constant factor and the 133 won't.