Answer:
1
Step-by-step explanation:
&//&18289
M< 6 = m< 7 (vertical angles)
11x + 8 = <span>12x – 4
12x - 11x = 8 + 4
x = 12
so
m< 6 = </span>11x + 8
m< 6 = 11(12) + 8
m< 6 = 132 + 8
m< 6 = 140
m<4 = 180 - m<6
m<4 = 180 - 140
m<4 = 40
answer
<span>m<4 = 40</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Distance covered = speed × time.
Sasha runs at a constant speed of 3.8 meters per second for 1/2 hour.
This means distance covered while running would be
3.8 × 1/2 = 1.9 meters
Then she walks at a constant rate of 1.5 meters per second for 1/2 hour. This means distance covered while walking would be
1.5 × 1/2 = 0.75 meters
Total distance that Sasha covered while running and walking in 60 minutes would be
1.9 + 0.75 = 2.65 meters
Answer:
y''=-1.26
Step-by-step explanation:
We are given that 
We have evaluate the second order derivative of y w.r.t. x when x=2 and y=3.
Differentiate w.r.t x
Then , we get




Again differentiate w.r.t.x
Then , we get


Using value of y'


Substitute x=2 and y=3
Then, we get 

Hence,y''=-1.26