One week, Brooklyn earned $179.30 at her job when she worked for 11 hours. If she is paid the same hourly wage, how many hours w ould she have to work the next week to earn $244.50?
2 answers:
Answer:
15 Hours
Step-by-step explanation:
179.30 / 11 = $16.3 an hour
244.5 / 16.3 = 15 hours
Answer:
Brooklyn would get paid 16.30 hourly. So she will have to work 15 hours the next week to earn 244.50.
Step-by-step explanation:
Divide 179.30 by 11 and you would get 16.30 which is her hourly wage. Then you divide 244.50 by 16.30 to see how many hours she would have to work to earn 244.50.
You might be interested in
Answer:
P(A) = 3/10
P(B) = 7/30
P(A and B) = 2/15
P(A/B) = 4/7
No P(A/B) ≠ P(A)
No, events A and B are not independent events.
Answer: c
Step-by-step explanation:
Based on the percent breakdown of 360%.
100% 100% 100% 20%20%20%
15. 15. 15. 3. 3. 3.
100% is all of it, so 15. This is x.
20% of it would be calculated as 0.2 x 15 or 3. This is y.
it would be adding by 2's because to get from 2 to 4 you have to add two or from 6 to 8 you have to add two also
Answer:
8% out of 175 = ( 8 ÷ 100 ) × 175 = 14
175 cm - 14 = 161 cm
...............
Answer:
M(3,2) and N(3,1)
Step-by-step explanation
trust me