First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
Hello,
I am going to remember:
y'+3y=0==>y=C*e^(-3t)
y'=C'*e^(-3t)-3C*e^(-3t)
y'+3y=C'*e^(-3t)-3Ce^(-3t)+3C*e^(-3t)=C'*e^(-3t) = t+e^(-2t)
==>C'=(t+e^(-2t))/e^(-3t)=t*e^(3t)+e^t
==>C=e^t+t*e^(3t) /3-e^(3t)/9
==>y= (e^t+t*e^(3t)/3-e^(3t)/9)*e^(-3t)+D
==>y=e^(-2t)+t/3-1/9+D
==>y=e^(-2t)+t/3+k
Answer: 23 y 24 ( ó -23 y -24)
Step-by-step explanation:
Dos números consecutivos se escriben como:
n y (n + 1)
done n es un numero entero.
Entonces "El producto de dos números consecutivos es 552"
Se escribe como:
n*(n + 1) = 552
n^2 + n = 552
n^2 + n - 552 = 0
Tenemos una cuadrática, las posibles soluciones son obtenidas con la formula de Bhaskara.

Las dos soluciones son.
n = (-1 - 47)/2 = -48/2 = -24
n = (-1 + 47)/2 = 46/2 = 23
Si tomamos la primer solución, n = -24
Entonces los dos números consecutivos son:
n = -24
(n + 1) = -23
Si n = 23 entonces
n + 1 = 24
Lo cual tiene sentido, por que lo único que cambia son los signos, los cuales se cancelarían en la multiplicación.
Answer:
Total, T = (300s+200b+42d) mg
Step-by-step explanation:
Given that,
Kayson mixes 300 mL spinach, 200 mL of berries, and 42 mL of dressing to make a salad.
There are s mg of vitamin C per mL of spinach, b mg per mL of berries, and d mg per mL of dressing.
In 300 mL of spinach vitamin C is = (300 s)mg
In 200 mL of berries vitamin C is = (200 b)mg
In 42 mL of salad vitamin C is = (42 d)mg
It means that, total mg of vitamin C is :
Total, T = (300s+200b+42d) mg
Hence, this is the required solution.
Answer:
a) 1 tsp.
b) 1.5 tsp.
c) 2 tsp.
Step-by-step explanation:
Complete Correct Question
Animals: The label on a bottle of pet vitamins lists dosage guidelines. What dosage would you give to each of these animals? (a) a 18 kg adult dog (b) a 6 kg cat (c) 18 kg pregnant dog
- The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
- The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
- The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
Solution
a) 18 kg adult dog
The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
9 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg adult dog = (18/9) × (1/2) = 1 teaspoon.
b) 6 kg cat
The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
1 kg cat = (1/4) tsp
6 kg cat = (6/1) × (1/4) = (6/4) = 1.5 teaspoons.
c) 18 kg pregnant dog
The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
4.5 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg pregnant dog = (18/4.5) × (1/2) = 2 teaspoons.
Hope this Helps!!!