we are given the probability that is 88% of person A speaking the truth. The probability of person B speaking the truth on an occasion that person A also speaks the truth is 43%. This means the probability that person A speaks the truth, but person B lies 0.88*(1-0.43) equal to 0.5016
Answer:
Step-by-step explanation:
find attached the solution
Answer:
2249 dollars more
Step-by-step explanation:
52 weeks in one year so divide by 2 and then multiply by 721 and then take that amount and dubtract the new salary 20.995 and subtract the previous annual amount and then boom 2295 more
Answer:
Option A.
Step-by-step explanation:
Clarissa needs a $2,500 loan in order to buy a car.
There are 4 options of loan we will calculate all the options that pay the least amount of interest.
To calculate the interest we will use this formula :

Where P = Principal amount
R = rate of interest
T = time in years
A) Principal 2,500 interest 4.75% and time 18 months (1.5 years)

= $178.125
B) Principal 2,500 interest 4% and time 30 months (2.5 years)

= $250
C) Principal 2,500 interest 4.25% and time 24 months (2 years)

= $212.50
D) Principal 2,500 interest 4.50% and time 36 months (3 years)

= $337.50
The least amount of interest would be in option A.
24×1 1/4 is 30
Jake reads 24 per day
24×5=121
168-121=47
Julio reads 30 per day
30×5=150
180-150=30
Jake will have 17 more pages left to read than Julio.