Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35
Answer: -1mn + 10m +5n
Step-by-step explanation:
14 - 15 = -1
-12 + 22 = 10
7 - 2 = 5
<!> Brainliest is much appreciated! <!>
Answer:
$300
Step-by-step explanation:
Given that:
Derek bought a new car for $32,000;
The original amount of purchase = $32,000
Down payment = $17,000
Remaining amount = Original amount of purchase - Down payment
= $(32000 -17000)
= $ 15,000
Also;
rate of interest per month is 2%
and the Derek is unable to pay his first monthly payment
thus the interest amount is calculated on principal amount
so for the first month interest is calculated on total principal amount
The month interest payment is then calculated as :
= 15,000 × 2%
= 15,000 × 0.02
= $300
Answer:
1) 2(t - 7)(t + 1)
2) $32,000
Step-by-step explanation:
v(t) = 2t² - 12t - 14
v(t) = 2(t² - 6t - 7) = 2(t - 7)(t + 1)
x = -b/2a = 6/2 = 3
y = 2(3)² - 12(3) - 14 = -32
(3, -32) means at 3 months, -32 thousand dollars