Answer:
0.68L per dispenser
Step-by-step explanation:
Big bottle contain 213L of soap.
Big bottle will fill 312 dispensers.
This means 1 each dispenser can take 213/312 litres = 0.68L per dispenser.
Given that the angle measure 20 and the side opposite to that angle measures 10 cm, suppose this is the height of the triangle, the hypotenuse
Such that
sin theta=opposite/hypotenuse
opposite=a=10 cm
sin 20=10/h
multiplying both sides by h we get
hsin20=10
hence;
h=10/sin20
h=29.24 cm
h=29.2 cm
we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
Hahahahshdujdkejdjdjdhduduudjdjd
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Given that a1 = 6
an = 3 + 2(an-1),
Substitute n = 2 into the formula
a2 = 3 + 2(a1)
a2 = 3 + 2(6)
a2 = 3+12
a2 = 15
Hence the second term of the sequence is 15