Answer:
6 ways
Step-by-step explanation:
Given
Number of Sports: 3
Required
Determine the total number of schedules
Since, there are 3 sports and the schedule is in no particular order.
The number of schedules is calculated as thus:

Where:

So, we have:


You need to calculate how many times the required difference is of the standard deviation, i.e. the ratio difference / standard deviation.
These are the calculations:
Standard deviation = 0.2 mm
Difference between 25.6mm and the mean = 25.6mm - 25mm = 0.6 mm
Ratio difference / standard deviation = 0.6mm / 0.2 mm = 3.
Then, the answer is that a ball with a diameter of 25.6 mm differs 3 standard deviations from the mean.
Answer:
The Laplace transform of f(t) = 1 is given by
F(s) = (1/s) for all s>0
Step-by-step explanation:
Laplace transform of a function f(t) is given as
F(s) = ∫∞₀ f(t) e⁻ˢᵗ dt
Find the Laplace transform for when f(t) = 1
F(s) = ∫∞₀ 1.e⁻ˢᵗ dt
F(s) = ∫∞₀ e⁻ˢᵗ dt = (1/s) [-e⁻ˢᵗ]∞₀
= -(1/s) [1/eˢᵗ]∞₀
Note that e^(∞) = ∞
F(s) = -(1/s) [(1/∞) - (1/e⁰)]
Note that (1/∞) = 0
F(s) = -(1/s) [0 - 1] = -(1/s) (-1) = (1/s)
Hope this Helps!!!