answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
1 year ago
11

If A = w + 9 and B = w - 3, find an expression that equals 3A - B in standard form. Please help very urgent!!​

Mathematics
1 answer:
Scorpion4ik [409]1 year ago
3 0

Answer:

2w + 30

Step-by-step explanation:

If A = w + 9, B = w - 3

3A - B

3 ( w + 9 ) - ( w - 3 )

= 3w + 27 - w + 3

= 2w + 30

You might be interested in
David made a class banner out of a large rectangular piece of paper. He cut a
Irina18 [472]

Answer:

100 in²

Step-by-step explanation:

The area of the banner is equal to the area of the initial rectangle minus the area of the cutout triangle.

The rectangle has a height of 8 inches and width of 14 inches, so its area is:

A = (8 in) (14 in) = 112 in²

The triangle has a base of 8 inches and a height of 3 inches, so its area is:

A = ½ (8 in) (3 in) = 12 in²

So the area of the banner is 112 in² − 12 in² = 100 in².

6 0
2 years ago
Glenna wants to rent a car for a trip to key west for one weekshe calls two car rental companies to get prices. mr kotters renta
Korvikt [17]

Answer: Barbarino's rentals has a better deal.

She has to drive 887.5 miles to spend the same amount at either company.

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to analyze the information given:

<em>Mr.kotters rentals (A) </em>

  • <em>$99 PER WEEK </em>
  • <em>$0.11per mile over 100 miles </em>

<em>Barbarino's rentals (B) </em>

  • <em>$75 per week </em>
  • <em>$0.15 per mile over 150 miles </em>

For "A"

Cost = 0.11 (432-100) + 99 = $135.52

For "B"

Cost= 0.15 (432-150) +75 = $117.3

Barbarino's rentals has a better deal, since $117.3(B) < $135.52 (A)

To find how many miles would Glenna drive before she would be spending the same amount at either company:

A =B

0.11 (M-100) + 99 =0.15 (M-150) +75 = $117.3

Solving for M (miles)

0.11 M -11+99 = 0.15 M -22.5+75

-11 +99 +22.5 -75 =0.15M -0.11 M

35.5 = 0.04M

35.5/0.04 = M

887.5 =M

She has to drive 887.5 miles to spend the same amount at either company.

4 0
1 year ago
1.Write down the short-hand for these two normal distributions. The Verbal Reasoning section has a distribution N( , ) The Quant
IRINA_888 [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Juanita receives her paycheck and knows that her gross pay and federal tax are correct. Using the fact that Social Security tax
Damm [24]
Gross pay is 1020.00
fed tax is 107.00

social security is 6.2% of gross pay......6.2% of 1020.00 =
0.062(1020) = 63.24

medicare is 1.45% of gross pay....1.45% of 1020.00 =
0.0145(1020) = 14.79

state tax is 19% of fed tax....19% of 107.00 =
0.19(107) = 20.33

therefore, her net pay is : 1020 - (107 + 63.24 + 14.79 + 20.33) =
1020 - 205.36 = 814.64

answer : the net pay is correct <==


8 0
1 year ago
Read 2 more answers
austin rolls a regular six-sided red dice and a regular six-sided black die. if the red die shows 4 and the sum of the two die i
matrenka [14]

Answer:

3/6

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Tina went to the hardware store to buy a door knob and a towel bar, and while she was in the checkout line, she also threw some
    11·2 answers
  • A school graduation class wants to hire buses and vans for a trip to Jasper National Park. Each bus
    6·1 answer
  • Use the expression below to complete the following tasks. (3a2 - 5ab + b2) - (-3a2 + 2b2 + 8ab) What is the additive inverse of
    5·2 answers
  • How many distinct seven-digit phone numbers can you create from the numbers 4, 4, 5, 6, 7, 7, 7? (e.g. 445-6777 is one example)?
    11·1 answer
  • Deandre downloaded 8 apps onto his tablet in 12 seconds. At this rate, how many apps could he download in one minute?
    6·2 answers
  • The cost for making a telephone call from Vero beach to Miami is 37 cents for The first 3 minutes and 9 cents per each additiona
    9·2 answers
  • A school bought pens, each costing $1, and pencils, each costing $0.5. The cost of the whole purchase was $220. How many pens an
    15·1 answer
  • A claim is made that expression 1 and expression 2 are equivalent. A student is asked to provide proof that the claim is true.
    5·2 answers
  • Greta is taking a road trip from Cincinnati to San Francisco. On the first day, she drove 650 miles in 10 hours. On the second d
    9·1 answer
  • Henri bought 3 jars of spaghetti sauce. He used a coupon that reduced the cost of each jar by $0.75. If he paid $6.72 altogether
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!