Answer:
The margin of error for the survey is 0.016
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 1024
Sample proportion:

We have to find the margin of error associated with a 90% Confidence interval.
Formula for margin of error:


Putting the values, we get:

Thus, the margin of error for the survey is 0.016
Answer:
4 shelves
Step-by-step explanation:
if there is 8 shelves that display 1 car then that means there is 8 cars total.
so if you need a total of 12 cars then you would do (total of cars needed - total of cars you have).
(12-8) which would equal 4.
you need 4 cars left but on each shelf going forward needs to have 2 cars on it.
now since you have 4 cars you would divide that by the amount of cars on each shelf going forward.
4/2) which equals 2.
you need 2 more shelfs for the 4 cars needed.
Answer:
4/9
Step-by-step explanation:
The scale factor for the linear dimensions of the ball bearings will be the cube root of the volume scale factor:
k = ∛(1.6/5.4) = 2/3
Then the scale factor for the areas will be the square of this scale factor:
ratio of surface area = (2/3)² = 4/9
_____
The area is the product of two linear dimensions, so its scale factor is the product of the linear dimension scale factors. That is, the scale factor for area is the square of the linear dimension scale factor.
Similarly, volume is the product of three linear dimensions, so its scale factor is the cube of the linear dimension scale factor.
Answer:
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300
Final purchase price= $340
Step-by-step explanation:
Marie has two coupons
one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.
The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.
So Marie have $400 now
15% off $400= 400-(0.15*400)
15% off $400 = 400-60
15% off $400 =$ 340
<h2>
Area of rectangular board is 1920000 square millimeters</h2>
Step-by-step explanation:
A rectangular board is 1.6 meters long and 1.2 meters wide.
Here we need to find the area of the board in square millimeters.
Length = 1.6 m= 1.6 x 1000 = 1600 mm
Width = 1.2 m= 1.2 x 1000 = 1200 mm
Area = Length x Width
Area = 1600 x 1200
Area = 1920000 square millimeters
Area of rectangular board is 1920000 square millimeters