Answer:
75 in coupons.
250 in dividends.
profit of 600 - 425 = 175 from her stock investment.
her total income is 250 + 75 + 175 = 500.
if all of this is taxed at 10%, then her tax will be 500 * .1 = 50.
Answer:
Upstream
5.2=(x-y)5
Downstream
5.2=(x+y)2.5
Step-by-step explanation:
Answer: all the zeroes of the above equation will be
(x-4)(x+4)(x-2)(x+2)
Step-by-step explanation:
Since we have given that

We need to find the zeroes of the above equation.
So, we will use "Split the middle terms" :

So, all the zeroes of the above equation will be
(x-4)(x+4)(x-2)(x+2)
Answer: if he drives the car each month, he would spend $150 lesser than when he drives the truck.
Step-by-step explanation:
The car goes 25 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/25 = 40 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a car, the cost of gas per month would be
2.5 × 40 = $100
The truck goes 10 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/10 = 100 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a truck, the cost of gas per month would be
2.5 × 100 = $250
The difference between both costs is
250 - 100 = $150
265/5 = 53/1
53 miles per hour.
*I hope this helped!