Take 8 times 7% and then take 8 time 15% add those numbers too $8 and you will find your answer. 7% = 7/100 and 15% = 15/100
Answer
The answer will be 66600
P.S i hope i'm right i am only in 5th grade and i do not know if this is adding and subtracting
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
It seem like there are information missing on the question posted. Let me answer this question with all I know. So here is what I believe the answer is, the horizontal force.
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
(5.75,0)
Let A be (x1,y1) , B be (x2,y2) , P be (x,y) and the ratio be m:n
Formula is,
x=(x2*m+x1*n)/(m+n)
y=(y2*m+y1*n)/(m+n)