Using sin rule:
a/sin A =b/sin B=c/sin c
SIN A=sin 46=0.72
THEN:sin B =(0.72*26)/33=0.57
then B= 34°
AS the sum of triangle angles=180
then C=180-(46+34)=100°
then c =(a*sin C)/sin A
sin C=sin 100=0.98
=(33*0.98)*0.72=45
Answer:
c = 34/d
d = 1/2
Step-by-step explanation:
Part A
Basic Formula
c = k/d
17 = k/2 Multiply both sides by 2
17*2 = k*2/2 Combine
34 = k
So the equation is c = 34/d
Part B
c = 68
k = 34
d = ?
68 = 34/d Multiply both sides by d
68*d = 34 * d/d Simplify.
68 d = 34 Divide by 68
d = 34/68 Simplify
d = 1/2
Answer:
The probability that more than half of them have Type A blood in the sample of 8 randomly chosen donors is P(X>4)=0.1738.
Step-by-step explanation:
This can be modeled as a binomial random variable with n=8 and p=0.4.
The probability that k individuals in the sample have Type A blood can be calculated as:

Then, we can calculate the probability that more than 8/2=4 have Type A blood as:

Answer:
6 cups
Step-by-step explanation: 8oz = 1 cup 6 *8=48 or
48/8= 6
X would have to be less than 12, y would have to be less than 6. So a graph displaying x less than or equal to 12 and y less than or equal to 6.