The answer is 169/5:8 = 5. It helps me alot it could help you to.
Answer:
A matched-pairs hypothesis test for μD
Step-by-step explanation:
The trainer wants to compare each athlete's time before the program to the time after the program. Since we're comparing times for the same athlete, the data is paired, so we should use a matched-pairs test.
Answer:
The cost of per kilogram of salami is = $9.1
Step-by-step explanation:
Given:
Hailey paid $13 for
kg of sliced salami.
To find cost per kilogram of salami.
Solution:
We will apply unitary method to find per kilogram cost of salami.
If
kg of salami costs = $13
Then 1 kg of salami will cost in dollars will be = 
In order to divide by mixed numbers, we will convert mixed numbers to fractions.
⇒ 
⇒ 
In order to divide by fractions we will take reciprocal of divisor and then multiply.
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Thus, cost of per kilogram of salami is = $9.1
Answer:
If we represent x (number of packages of saplings) on a number line graph, it will start on number 4 (number of packages Rita still has) then moves to the right to number 7, that is the number of packages when Rita started to plant.
Step-by-step explanation: