Answer:
20%
Step-by-step explanation:2.8-3.5 then divide that by 3.5 and multiple the answer by 100 to get the percent
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Let the be the time in hours, and meters of fencing completed.
We know that After three hours, they have 15 meters of fencing complete, our graph will go from the point (0,0) to the point (3,15). We also know that they decide to take a 2-hour break for lunch and then resume building the fence, so our graph will go from the point (3,15) to the the point (5,15). Finally, After four more hours, they have a fence that is a total of 55 meters long, so the final part of our graph will go from the point (5,15) to the point (9,55)
We can conclude that the graph of t vs y is:
Answer:
Sorry, I don't know exactly what an inequality is but he needs to mow 4 lawns.
Step-by-step explanation:
$125-$45=80
$20x?=$80
?=4
Answer:

And replacing we got:

The probability that a randomly selected barber needs at least 14 minutes to complete the haircut is 0.5714
Step-by-step explanation:
We define the random variable of interest as x " time it takes a barber to complete a haircuts" and we know that the distribution for X is given by:

And for this case we want to find the following probability:

We can find this probability using the complement rule and the cumulative distribution function given by:

Using this formula we got:

And replacing we got:

The probability that a randomly selected barber needs at least 14 minutes to complete the haircut is 0.5714