answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorLugansk [536]
2 years ago
13

Cheese sticks that were previously priced at "5 for $1" are now "4 for $1". Find each percent of change . Find the percent decre

ase in the number of cheese sticks you can buy for $1. Find the percent increase in price per cheese stick.
Mathematics
1 answer:
krok68 [10]2 years ago
3 0
You can buy 4 cheese sticks
You might be interested in
The following table shows the number of hours a cleaning company spends cleaning apartments.
mart [117]
First, plot the points in a graph to see the general trend. The independent variable is time. I used MS Excel to plot the points in a graph, as shown in the attached picture.

1. The relationship is linear as shown in the general trend.
2. The relationship presents that as time increases, the number of apartments cleaned also increases. The two variables are directly proportional.
3. The rate of change represents the slope of the line. Choose any two points and find the slope. 

m = (6-3)/(2-1) = 3 apartments cleaned/hour

7 0
2 years ago
A game is played using one die. If the die is rolled and shows 1, the player wins $5. If the die shows any number other than 1,
mash [69]

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

i had a similar question

For each roll you start with paying 2 dollars and you only with 10 dollars one out of 6 rolls (on average). 

So the cost for one play is 2 dollars and your win is 10/6. 

Value is -2+10/6=-1/3 dollars

So you lose 1/3 dollars on average with each game

since you have no limited rolls u put 1/5

this from another question but both same just different numbers

6 0
2 years ago
Which table represents a direct variation function?
Anika [276]
The third table
Explanation:
6/4 = 1.5 , 9/6 = 1.5 , 12/8 = 1.5
3 0
2 years ago
Solve 4/x-4=x/x-4-4/3 for x and determine if the solution is extraneous or not
4vir4ik [10]

<u>Answer:</u>

x = 4 (extraneous solution)

<u>Step-by-step explanation:</u>

\frac { 4 } { x - 4 } = \frac { x } { x - 4 } - \frac { 4 } { 3 } \\ \frac { 4 } { x - 4 } - \frac { x } { x - 4 } = - \frac { 4 } { 3 } \\ \frac { 4 - x } { x - 4 } = - \frac { 4 } { 3 } \\ 3 ( 4 - x ) = - 4 ( x - 4 ) \\ 1 2 - 3 x = - 4 x + 1 6 \\ 4 x - 3 x = 1 6 - 1 2 \\ x = 4 \\

This solution is extraneous. Reason being that even if it can be solved algebraically, it is still not a valid solution because if we substitute back x=4, we will get two fractions with zero denominator which would be undefined.

7 0
1 year ago
Mrs. Adams bought cans of pears and cans of mixed fruit.
weeeeeb [17]

Answer: 5 Cans

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Helene is finding the sum (9 + 10i) + (–8 + 11i). She rewrites the sum as (–8 + 11)i + (9 + 10)i. Which statement explains the p
    11·2 answers
  • I = prt Time = 3 years Interest Rate = 5% Principal = $7,430 Use the information to answer the question. How much interest is pa
    12·2 answers
  • David read 69 books in a 12-month period. Sarah read 54 books in the same period of time. How many more books per month did Davi
    10·2 answers
  • A class has $90 to spend on a field trip. The field trip costs $2.50 per person and there will be 5 chaperones on the trip. One
    7·2 answers
  • Nina made two investments: Investment \text{A}A has a value of \$50$50 at the end of the first year and increases by 8\%8% per y
    13·3 answers
  • Suppose the function F(c) represents the earnings of a volleyball team from selling c cupcakes. They are selling each cupcake fo
    5·2 answers
  • Jeff has ten packages that he wants to mail. Nun identical packages weigh 2 7/8 pounds each. A tenth package weighs two times as
    11·1 answer
  • The numbers racket is a well‑entrenched illegal gambling operation in most large cities. One version works as follows: you choos
    14·1 answer
  • Lindsay owns one-third the number of books that Destiny owns. Henry owns a fourth as many books as Destiny. Together they own 57
    14·2 answers
  • Una persona compra borregos, cabras y puercos jabalí. Son 100 animales vivos en total y paga $100 mil pesos. Cada borrego costó
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!