First lets get 3% into decimal form.
3% is 3/100 = 0.03
Now multiply 0.03 by 47000 to get how much extra money she was going to get.
47000 * 0.03 = 1410
Now we just add
47000 + 1410 = 48410 is what she was going to make in 2012
Another way to do this is
(47000)(1+0.03) = 48410
you would use (1+0.03) which tells you she increased in pay.
Answer:
You just subtract 126 degrees from 180 degrees = 34 degrees for all angles
Answer:
t =log(20) / 0.3 = 10*log(20) / log(1,000) - years - when the tree will have 100 branches.
Step-by-step explanation:
100 = 5 * 10^(0.3t), solve for t
Divide both sides by 5:
20 =10^(0.3t)
Take the log of both sides:
0.3t =log(20)
Divide both sides by 0.3:
Multiply the RHS by 10 / 10
t =log(20) / 0.3 = 10*log(20) / log(1,000) - years - when the tree will have 100 branches.
Answer:
The probability that both tests detect the bacteria is 83.66% ....
Step-by-step explanation:
First test has a probability of giving accurate results = 94% = 0.94
Second test has a probability of giving accurate results = 89% = 0.89
The probability that both tests detect the bacteria is:
Multiply both the probabilities:
=0.94*0.89
= 0.8366
Converting the value into percentage, we get
0.8366*100
= 83.66%
Thus the probability that both tests detect the bacteria is 83.66% ....
The correct answer for this question is this one:
James Spent = x - $5.00
where x represents the usual amount James spent.
There exists the same question with the question:
<span>$5 dollars less on dinner than James spent. Write the phrase an algebraic expression</span>