answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
2 years ago
14

Danielle is a realtor. She receives a salary of $500 per month plus a 6% commission on each house the she sells. Which represent

ation shows the relationship between x, Danielle's total sales for the month, and y, her monthly income
Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]2 years ago
8 0

Answer:

The relationship between x, Danielle's total sales for the month, and y, her monthly income is as shown;

y=0.06 x+500

Step-by-step explanation:

Step 1: Express the monthly income

The monthly income can be expressed as follows;

y=F+(R×x)

where;

y=her monthly income

F=fixed income per month

R=commission rate

x=total number of houses she sells

In our case;

Monthly income=y

F=$500 a month

R=6%=6/100=0.06

total number of houses she sell=x

replacing;

y=500+(6% of x)

y=500+(0.06×x)

y=500+0.06 x

The relationship between x, Danielle's total sales for the month, and y, her monthly income is as shown;

y=0.06 x+500

You might be interested in
Ben used 325 centimeters of ribbon to trim banners he made. How many meters of ribbon did he use?
velikii [3]

Answer:

the answer would be 3.25 meters

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
Strike441 [17]

Answer:

7.25 each or 7.00 if rounded

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A formula calls for 0.6 mL of a coloring solution. Using a 10-mL graduate calibrated from 2 to 10 mL in 1-mL units, how could yo
MrMuchimi

Answer:

let us add 2.4 mL of water in 0.6 ml of coloring solution

total volume of solution = 2.4 + 0.6 = 3 mL

therefore,

0.6 mL of coloring solution now includes = 2.4ml of water

or

1 mL of coloring solution includes = 4mL of water

Hence

measure 3 mL of coloring solution with water that is formed

therefore, this 3 mL will contain 0.6 mL of coloring solution

Step-by-step explanation:

Given:

formula calls for 0.6 mL of a coloring solution

10-mL graduate calibrated from 2 to 10 mL in 1-mL units

Now,

We want to use an aliquot technique to measure 0.6 ml of coloring solution.

Because the calibrated graduate is used to measure 2ml to 10ml with 1ml as unit measure

let us add 2.4 mL of water in 0.6 ml of coloring solution

total volume of solution = 2.4 + 0.6 = 3 mL

therefore,

0.6 mL of coloring solution now includes = 2.4ml of water

or

1 mL of coloring solution includes = 4mL of water

Hence

measure 3 mL of coloring solution with water that is formed

therefore, this 3 mL will contain 0.6 mL of coloring solution

3 0
2 years ago
The _____ is used to compare values that are proportional.
FinnZ [79.3K]
Values which are proportional are represented by the Greek letter ‘Alpha’
So if A is proportional to B
We put the Alpha symbol between A and B to represent it
6 0
2 years ago
One winter day, the outside temperature, y, was never below −1°. The inside of a car was always warmer than the temperature outs
mr Goodwill [35]

Answer:

It's C

Step-by-step explanation:

Your graph should be this one, with both lines solid because, the X line, or red, has to be at least -1 or higher, and the Y line, or the blue, has to be +4 or higher

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Orly uses 2 cups of raisins for every 9 cups of trail mix she makes. How many cups of trail mix will she make if she uses 12 cup
    11·1 answer
  • What set of reflections would carry triangle ABC onto itself?
    10·2 answers
  • For several hours you watch a group playing dice on the street and you notice that the owner of the dice often wins. Do you conc
    14·1 answer
  • You are selling a mobile app for $10 per user per month.if you get 7 users every month starting with 10 in the first month.how m
    13·1 answer
  • Your parents are renting an apartment for you when you go away to college. An annual contract is $502.00/month with a 2-month pe
    6·1 answer
  • If x and y satisfy both 9x+2y=8 and 7x+2y=4, then y=?
    9·1 answer
  • A healthcare provider saw that 48%percent of their members received their flu shot in recent years. The healthcare provider trie
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to log Subscript w Baseline StartFraction (x squared minus 6) Superscript 4 Baseline Over RootInd
    6·2 answers
  • Factor –7x3 + 21x2 + 3x – 9 by grouping. What is the resulting expression?
    6·1 answer
  • Ava has 55 quarts of potting mix. She uses 1 of the potting mix in the wall planter on her
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!