$32 for each hockey stick
Step-by-step explanation:
71+25=96
700*600=420,000
420,000/10=42,000
Diameter = 25
so radius = 12.5
Pi*12.5^2=625/4Pi
42,000/625/4 Pi =86.56169741
=86.6
she can fit 86 tins
-13 c I think. It is this way because if it went down 15, then you subtract 2-15. 2-2 = 0, and then 0-13= -13 c. Hope this helps
Answer:
C. Different sample proportions would result each time, but for either sample size, they would be centered (have their mean) at the true population proportion.
Step-by-step explanation:
From the given information;
A political polling agency wants to take a random sample of registered voters and ask whether or not they will vote for a certain candidate.
A random sample is usually an outcome of any experiment that cannot be predicted before the result.
SO;
One plan is to select 400 voters, another plan is to select 1,600 voters
If the study were conducted repeatedly (selecting different samples of people each time);
Different sample proportions would result each time, but for either sample size, they would be centered (have their mean) at the true population proportion. This is because a sample proportion deals with random experiments that cannot be predicted in advance and they are quite known to be centered about the population proportion.
You move to the right, so the exponent is gonna be negative.
1.21 * 10-²