answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
2 years ago
14

Fancy goldfish x cost $3 each and common goldfish y cost $1 each.Graph the function y=20-3x to determine how many of each type o

f goldfish Tasha can buy for $20.
Mathematics
1 answer:
aniked [119]2 years ago
4 0

The pairs of goldfish Tasha can buy for $20 are (0,20), (1,17), (2,14),

(3,11),(4,8),(5,5),and (6,2)

Step-by-step explanation:

To find the how many type of goldfish that Tasha can buy for $20 is the set of positive ordered pairs.

Let x denote the number of fancy goldfish.

Let y denote the number of common goldfish.

To find how much goldfish can Tasha buy for $20 is to substitute the value for x in the equation y=20-3x

Now, substituting x=0 in y=20-3x, we get,

y=20

The ordered pair is (0,20)

Similarly, substituting x=1,

y=20-3(1)\\y=20-3\\y=17

For x=2,

y=20-6\\y=14

For x=3,

y=20-9\\y=11

For x=4,

y=20-12\\y=8

For x=5,

y=20-15\\y=15

For x=6,

y=20-18\\y=2

Thus, the pairs of goldfish Tasha can buy for $20 are (0,20), (1,17), (2,14),(3,11),(4,8),(5,5),and (6,2)

You might be interested in
phan fills the tank of her car with gasoline before starting her road trip. the table below shows the amount of gas left in her
liq [111]
G(h)    h
12      3
8        5
4        7
0        9

Equation of the line:

slope = [12-0]/[3-9] = 12 / -6 = -2

g / [h - 9] = -2

g = -2(h-9)

g = -2h + 18

g = 18 -2h

Filling the tank ==> h = 0

g = 18 - 2(0) = 18

Answer: first option g = 18 -2 h; 18
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ashley recently opened a store that uses only natural ingredients. She wants to advertise her products by distributing bags of s
Elenna [48]

I will rewrite the question for better understanding:

Ashley recently opened a store that uses only natural ingredients. She wants to advertise her products by distributing bags of samples in her neighborhood. It takes Ashley 2/3 of a minute to prepare one bag. It takes each of her friends 75% longer to prepare a bag. How many hours will it take Ashley and 4 of her friends to prepare 1575 bags of samples?

Answer:

  • <em><u>5.3 hours</u></em>

Explanation:

<u>1) Time it takes Ashley to preprate one bag: </u>

  • 2/3 min

<u>2) Time it takes each friend of Ashley: 75% more than 2/3 min</u>

  • 75% × 2/3 min = 0.75 × 2/3 min = 3/4 × 2/3 min= 2/4 min = 1/2 min = 0.5 min
  • 2/3 min + 1/2 min = 7/6 min

<u>3) Time it takes Ashley and the 4 friends working along to prepare one bag:</u>

  • Convert each time into a rate, since you can set that the total rate of Ashley along with her four friends is equal to the sum of each rate:

  • Rate of Ashley: 1 bag / (2/3) min = 3/2 bag/min

  • Rate of each friend: 1 bag / (7/6) min = 6/7 bag/min

  • Rate of Ashley and 4 friends = 3/2 bag/min + 4 × 6/7 bag/min = (3/2 +24/7) bag/min = 69/14 bag/min

<u>4) Time of prepare 1575 bags of samples:</u>

  • time = number of bags / number of bags per min = 1,575 bags / (69/14) bags/min = 319.56 min

<u>5) Convert minutes to hours:</u>

  • 356.56 min × 1 hour / 60 min = 5.3 hours
3 0
2 years ago
A mill processes 27 tons of flour in 3 hours. How many tons of flour can the mill process in 8 hours if the rate of production s
Delvig [45]
There are a few ways you can go about solving this question. One way is to use the given information to find how many tons of flour can be processed in one hour. If 27 tons can be processed in 3 hours, we can do 27 divided by 3 to find that 9 tons of flour can be processed per hour. Then, if we want to see how many tons of flour can be processed in 8 hours, we can multiply 9 tons by 8 hours to get a total of 72 tons of flour.

I hope this helps.
5 0
2 years ago
The human eye blinks about 6.25x10 to the 6th power times each year. A seal blinks about 1.01x10 to the 3rd power times per year
OLEGan [10]
A human blinks 6,250,000 times a year.
A seal blinks 1,010 times a year.
8 0
2 years ago
An object is moving at a speed of 230 feet per week. Express this speed in inches per minute. Round your answer to the nearest h
Kruka [31]

Answer:

0.02 inches per minute

Step-by-step explanation:

1 Week = 10080 minutes

Formaul: multiply the time value by 10080  to find the minutes in a week or do it the long way 60x24x7 = 10080

230/10080 = 0.02281746031 or 0.02 rounded to nearest hundert.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Trisha Long wants to buy a boat in five years. She estimates the boat will cost $15,000 at that time. What must Trisha deposit t
    8·2 answers
  • What addition doubles fact can help you find 4+3? Explain how you know?
    7·1 answer
  • One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of
    7·2 answers
  • In the diagram, DG = 12, GF = 4, EH = 9, and HF = 3
    12·2 answers
  • HURRY!!! PLEASE HELP WITH QUESTIONS!!!! WILL MAKE BRAINIEST ANSWER!!!!
    12·2 answers
  • A stack of books is 5 feet high. If the average book is three inches high, how many books are in the stack?
    10·2 answers
  • If the shaded cross sections of the solids have the same area, which of the following corresponds to the value of a: the side le
    12·2 answers
  • What is the y-intercept of line MN?<br><br> What is the equation of MN written in standard form?
    11·2 answers
  • Claire lives 2.2 miles away from the library. She decides to walk to the library with her friend. They have already walked 0.53
    13·1 answer
  • Directions: Complete a graphic organizer of twelve verbs which may either be regular or irregular.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!