I believe the answer is the ship is traveling at 21.25 MPH, started 10.5 miles from lighthouse and after 11 hours will be 244.25 miles from the lighthouse.
Let
x--------> <span>the rectangle's length
y-------> </span><span>the rectangle's width
we now that
Area of rectangle=x*y
Area=256 cm</span>²
<span>256=x*y-------> equation 1
y=4x-48------> y=4x-48------> equation 2
substitute equation 2 in equation 1
256=x*[4x-48]-----> 256=4x</span>²-48x
4x²-48x-256=0
<span>
using a graph tool----> to resolve the second order equation
see the attached figure
the solution is
x=16 cm
y=4x-48----> y=4*16-48-----> y=16 cm
is a square
the answer is</span>
the rectangle's length is 16 cm
Answer:
Quadrant I and III
Step-by-step explanation:
The coordinate (3,9) is all positive, therefore it lies in quadrant I.
The coordinate (-3,-9) is all negative, therefore it lies in quadrant III.
Answer:
9.50h ≤ 460
Step-by-step explanation: