Answer:
540540 dominoes
Step-by-step explanation:
Answer:
z= 0.278
Step-by-step explanation:
Given data
n1= 60 ; n2 = 100
mean 1= x1`= 10.4; mean 2= x2`= 9.7
standard deviation 1= s1= 2.7 pounds ; standard deviation 2= s2 = 1.9 lb
We formulate our null and alternate hypothesis as
H0 = x`1- x`2 = 0 and H1 = x`1- x`2 ≠ 0 ( two sided)
We set level of significance α= 0.05
the test statistic to be used under H0 is
z = x1`- x2`/ √ s₁²/n₁ + s₂²/n₂
the critical region is z > ± 1.96
Computations
z= 10.4- 9.7/ √(2.7)²/60+( 1.9)²/ 100
z= 10.4- 9.7/ √ 7.29/60 + 3.61/100
z= 0.7/√ 0.1215+ 0.0361
z=0.7 /√0.1576
z= 0.7 (0.396988)
z= 0.2778= 0.278
Since the calculated value of z does not fall in the critical region so we accept the null hypothesis H0 = x`1- x`2 = 0 at 5 % significance level. In other words we conclude that the difference between mean scores is insignificant or merely due to chance.
First, we have to find how many small cubes formed by the large cube.
To find the number of small cubes, we should calculate the volume of each large cube and small cube. Equalize the volume units to dm³
Dimension of large cube
s = 1 m
s = 10 dm
Volume of large cube
v = s³
v = 10³
v = 1,000 dm³
Dimension of small cube
s = 1 dm
Volume of small cube
v = s³
v = 1³
v = 1 dm³
Second, calculate the number of small cubes formed
n = volume of large cube / volume of small cube
n = 1,000 dm³ / 1 dm³
n = 1,000
There are 1,000 small cubes.
Third, calculate the height of the structure.
The structure is formed by 1,000 cubes. Each of them is 1 dm high.
The height of the structure is
h = 1 dm × 1,000
h = 1,000 dm
h = 100 m
The height of the structure is 1,000 dm or 100 m
Answer:
a) 5.5
b) None
Step-by-step explanation:
The given data set is {96,89,79,85,87,94,96,98}
First we must find the mean.

We now find the absolute value of the distance of each value from the mean.
This is called the absolute deviation
{
}
{
}
We now find the mean of the absolute deviations

The least absolute deviation is 1.5. This is not within one absolute deviation.
Therefore none of the data set is closer than one mean absolute deviation away from the mean.
Answer:
6.1!
Step-by-step explanation:
The product means you multiply, so you should divide 109.8 by 18. That will get you 6.1 as the answer.