Answer:
The legal rate to quote is 31.88% per year
The effective annual rate is 36.98%
Explanation:
In calculating the legal rate, I used the rate function in excel,whose formula is below:
rate(nper,-pmt,pv)
The nper is the period of loan calculate as 1 year multiplied by 12 months
pmt is the periodic monthly loan repayment of $3838.25
pv is the today's value of the loan at $39000
Find detailed computation in the attached spreadsheet.
Answer: $14,625
Explanation:
Based on the information given, if practical capacity is used to allocate cost, the cost that is allocated to shipping will be:
= Budgeted annual cost/200 × Number of shipping work stations
= 65000/200 × 45
= $14,625
<u>Solution and Explanation:</u>
Answer 1 <u>Calculation of activity rate is as follows:
</u>
<u>Stamping</u> = Budgeted costs divided by Machine tour
= $200000 / 10000 = $20 machine hour
<u>Assembly</u> = Budgeted costs divided by Labor hour
= $400000 divided by 20000 = $20 labor hour
<u>Setup</u> = Budgeted costs divided by setup
= 30000 / 15 = 2000 setup
Answer 2 <u>Overhead cost per unit = Total overhead cost divided by total units produced
.</u>

Saws = $452 per unit

Drills = $673 per unit
Answer and Explanation:
The correct way for putting this on expiration paper is as follows
Expiration date: 1/17/2017
Exp time: 4:00 AM
Preparation date: 12/3/2016
Preparation time: 4:00 AM
The above represents the correct way i.e to be putted on an expiration paper
Therefore we applied the given information to arrive at an answer
Leadership skills and compassion good vision