Answer:
Option C.
Step-by-step explanation:
The vertices of triangle PQR are P(3, −6), Q(6, −9), and R(−15, 3).
It is given that triangle PQR dilated by a scale factor of 3 to obtain triangle P′Q′R′.
We know that a figure and its image after dilation are similar. It means triangle PQR and triangle P′Q′R′
If a figure dilated by factor k about the origin then

PQR dilated by a scale factor of 3, so

Using this rule we get



The vertices of image are P'(9,-18), Q'(18,-27) and R'(-45,9).
Therefore, the correct option is C.
Answer:
Acording to the question,
Cost per cup = $1.29
Total number of cups = 12
Total cost of cups = 12 x 1.2 = $15.48
Cost of candies = $2.49 per cup
Total number of candies = x
Cost of nuts = $0.69 per cup
Total number of nuts = y
Equations :
x + y = 12 (because total cups of nuts and candies will be equal to 12)
2.49x + 0.69y = 15.48 (Total cost of the 12 cups should be 15.48)
<u>Step 1 : Find x in terms of y</u>
x = 12 - y
<u>Step 2 : substitute x in terms of y from step 1 in the second equation</u>
2.49x + 0.69y = 15.48
2.49 ( 12 - y) + 0.69y = 15.48
29.88 - 2.49y + 0.69y = 15.48
-1.8y = -14.4
y = 14.4/1.8
y = 8
Step 3 : Find x
x + y = 12
x = 12 - y
x = 12- 8
x = 4
Thus,Yumi should use 4 cups of candies and 8 cups of nuts.
Answer: -2.145
Step-by-step explanation:
(3.2+4x)+(18.25+6x)=
Simplifying
(3.2 + 4x) + (18.25 + 6x) = 0
Remove parenthesis around (3.2 + 4x)
3.2 + 4x + (18.25 + 6x) = 0
Remove parenthesis around (18.25 + 6x)
3.2 + 4x + 18.25 + 6x = 0
Reorder the terms:
3.2 + 18.25 + 4x + 6x = 0
Combine like terms: 3.2 + 18.25 = 21.45
21.45 + 4x + 6x = 0
Combine like terms: 4x + 6x = 10x
21.45 + 10x = 0
Solving
21.45 + 10x = 0
Solving for variable 'x'.
Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
Add '-21.45' to each side of the equation.
21.45 + -21.45 + 10x = 0 + -21.45
Combine like terms: 21.45 + -21.45 = 0
0 + 10x = 0 + -21.45
10x = 0 + -21.45
Combine like terms: 0 + -21.45 = -21.45
10x = -21.45
Divide each side by '10'.
x = -2.145
Simplifying
x = -2.145
Converting feet to inches, 8*12=96 and 96*4=384. Next, 40*12=480. Since 384*x (if x represents the cost per inch of crown molding)=16*100=1600 cents due to that for every inch, we add x amount of money, we can find x to be 1600/384=800/192=400/96=200/48=100/24=50/12=25/6 by simply dividing both the numerator and denominator by 2 each time. Since we add x amount of money for every inch, and we have 480 inches, 480*x=480*25/6=2000 cents=2000/100=20 dollars is our answer
Ruby wants to <u>start</u> her own <u>business</u> taking photographs. She has to <u>purchase</u>
- photo printer for $251.99;
- lights for $150.00;
- photo paper for $30.98.
In total, she will use
$251.99 + $150.00 + $30.98 = $432.97.
If she has $840.32 in savings, then
$840.32 - $432.97 = $407.35 will remain.
Answer: she will use $432.97 - correct answer A