Given:
5 bonds of face value of 1,000 that paid 5% annual interest rate.
5 bonds x 1,000 = 5,000
5,000 x 5% x 1 year = 250
The total annual interest income of James is 250. Each bond earns 50 per annum.
Answer:
P(working product) = .99*.99*.96*.96 = .0.903
Step-by-step explanation:
For the product to work, all four probabilities must come to pass, so that
P(Part-1)*P(Part-2)*P(Part-3)*P(Part-4)
where
P(Part-1) = 0.96
P(Part-2) = 0.96
P(Part-3) = 0.99
P(Part-4) = 0.99
As all parts are independent, so the formula is P(A∩B) = P(A)*P(B)
P (Working Product) = P(Part-1)*P(Part-2)*P(Part-3)*P(Part-4)
P (Working Product) = 0.96*0.96*0.96*0.99*0.99
P(Working Product) = 0.903
Answer:
Slope = rise / run
= -12 / 1500 (It's -12 and not 12 because a drop means it's decreasing)
= -0.008
Answer:
19219.48
Step-by-step explanation:
16540x0.162+16540
Time = distance/speed
The distance between the walkers increases at the rate of (8 mph) -(2 mph) = 6 mph. That distance will be 4.5 mi after ...
(4.5 mi)/(6 mi/h) = 4.5/6 h = 3/4 h
In 3/4 hour they will be 4.5 miles apart.