Answer:
33.33%
Step-by-step explanation:
We are told that the customer paid Rs. 2034 after getting 10% discount with 13% vat on marked price (m.p.)
hence:-
2034 = m.p. × 90/100 × 113/100
m.p = (2034 × 100 × 100)/(90 × 113)
m.p. = Rs.2000
Now, due to the fact that VAT (which in this question is given to be 13%) is not the profit of the retailer, thus the selling price (s.p.) of the bag would be given by;
s.p = m.p. × 90/100
s.p = 2000 × 90/100
s.p = Rs. 1800
We are told that the retailer made a profit of 20%
Thus:-
c.p. × 120/100 = s.p.
c.p.= s.p. × 100/120
c.p.= 1800 × 100/120
c.p. = Rs.1500
Therefore, the percentage with which he marked above the c.p is;
% mark up = (m.p - c.p)/c.p) × 100
Plugging in the relevant values, we have;
(2000 - 1500)/1500) × 100
(500/1500) × 100 = 33.33%
15500 times 0.37 is 5735.
$5735
The 11% statement is extra information.
Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Money borrowed by Anthony from his friend for a sandwich and drink at lunch = $6.50
Money borrowed by Anthony from his sister to pay a library fine = $3.75
Hence, the equation to express Anthony's total debt that day will be =
Let T be the total debt , so the equations becomes,
6.50 + 3.75 = T
Answer:
-48.9582
Step-by-step explanation:
Negative times a positive is negative.