Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
Aurelioooooooooooooóoooooooooooooooooooooooooooo <span />
Answer:
Rs.64
Step-by-step explanation:
<u>Amount of oranges:</u>
<u>Oranges sold:</u>
<u>Money made:</u>
<u>Selling price of 150 kg:</u>
<u>Cost price:</u>
- x+10% = 70.4
- x*1.1= 70.4
- x= 70.4/1.1
- x= Rs.64
- Cost price of oranges= Rs. 64
<u>Answer-</u>

<u>Solution-</u>
Given expression is 
Applying Binomial Theorem

Here,
a = x, b = 2 and n = 4
So,

Expanding the summation



