We have
that
Cost
use of a backhoe----------------------$300 an hour
<span> Estimate for equipment rental each week---------------------$18,400</span>
Total
hours operator per week--------------------------------------40
<span> 40*300</span>=$12000---------------------it
is the cost per week to use a backhoe
$12000<$18400 is ok
<span> The maximum of hours that I can rent </span>a backhoe <span> are 40 hours, since it is the limit of the
operator and it do not overcome the total budget </span>
Answer:
D sentence 5
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
For the random variable
we define the possible values for this variable on this case
. We know that we have 2 defective transistors so then we have 5C2 (where C means combinatory) ways to select or permute the transistors in order to detect the first defective:

We want the first detective transistor on the ath place, so then the first a-1 places are non defective transistors, so then we can define the probability for the random variable
like this:

For the distribution of
we need to take in count that we are finding a conditional distribution.
given
, for this case we see that
, so then exist
ways to reorder the remaining transistors. And if we want b additional steps to obtain a second defective transistor we have the following probability defined:

And if we want to find the joint probability we just need to do this:

And if we multiply the probabilities founded we got:

Answer:
The answer is c
I just answered the question on edunity
Answer:
d
Step-by-step explanation:
when f(x)=5......It can also be
f(x)=1/125(625x)
every whole number over one...1(625x)=625x
also 125(1)=125 therefore (625/125)x=5x