Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
Answer:
The spinner has 6 equal-sized slices, so each slice has a 1/6 probability of showing up.
I guess that we want to find the expected value in one spin:
number 1: wins $1
number 2: wins $3
number 3: wins $5
number 4: wins $7
number 5: losses $8
number 6: loses $8
The expected value can be calculated as:
Ev = ∑xₙpₙ
where xₙ is the event and pₙ is the probability.
We know that the probability for all the events is 1/6, so we have:
Ev = ($1 + $3 + $5 + $7 - $8 - $8)*(1/6) = $0
So the expected value of this game is $0, wich implies that is a fair game.
Hope you can see the picture and understand the drawings.
It can seem complex at first but you just have to think it through.
I use pythagoras' theorem to find the diagonal of the base square and then use that information along with the height with the aid of that ever so handy pythagoras' theorem to find the length of the slope.
Answer:
Egg
Step-by-step explanation:
eggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggeggegg
Answer:
C i think not so sure bro gl tho
Step-by-step explanation: