Answer:
Executive information systems
Explanation:
Executive information systems - The reason behind establishing this system that allows the user to access internal and external data for completing the goal of the organization. it helps in decision making process by allowing access to the internal data. it includes quantitative analyses, statistical tools,etc.
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Answer:I wish fewer taxes were spent on health. Although health is an essential part of everyone's life
I feel there are more significant aspects of society that need to be addressed such as the Federal Debt or Veteran's Benefits.
I wish more taxes were spent on public maintenance at parks or any government places, mostly because the bathrooms are always filthy.
Explanation:
Answer:
5,182 Units
Explanation:
The computation of additional units is given below:-
Operating income = Contribution Margin Per unit × Units - Fixed cost
= ($4.50 - $1.75) × 29,000 - 8,500
= $71,250
Operating income is increased by 20%
Operating income = $71,250 × 1.20
= $85,500
So, per units
$85,500 = ($4.50 - $1.75) × Units - 8,500
= $94,000 ÷ 2.75
= 34,181.82
Additional Units
= 34,181.82 - 29,000
= 5,182 Units
Answer:
PV= $23,370.85
Explanation:
Giving the following information:
Cash flow (1-3)= $5,000
Cash flow (4-5)= $6,500
Discount rate= 6%
To calculate the present value, first, we need to calculate the final value:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual cash flow
Year 1-3:
FV= {5,000*[(1.06^3) - 1] / 0.06
FV= 15,918
Year 4-5:
FV= {6,500*[(1.06^2) - 1]} / 0.06
FV= 13,390
Now, the present value:
PV= FV/(1+i)^n
PV= 15,918/(1.06^3)= 13,365.06
PV= 13,390/(1.06^5)= 10,005.79
PV= $23,370.85