Answer: $57,455.395
Explanation:
Given that,
Fixed assets purchased = $387,950
MACRS rates are as follows:
Year 1 = 0.3333
Year 2 = 0.4445
Year 3 = 0.1481
Year 4 = 0.0741
Depreciation Expense in Year 3:
= Initial Value or Purchase Price of equipment × MACRS rate for Year 3
= $387,950 × 0.1481
= $57,455.395
Answer:
Bond Price = $86409.67366 rounded off to $86409.67
Explanation:
To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. We assume that the interest rate provided is stated in annual terms. As the bond is a semi annual bond, the coupon payment, number of periods and semi annual YTM will be,
Coupon Payment (C) = 100000 * 0.06 * 6/12 = $3000
Total periods (n) = 10 * 2 = 20
r or YTM = 0.08 * 6/12 = 0.04 or 4%
The formula to calculate the price of the bonds today is attached.
Bond Price = 3000 * [( 1 - (1+0.04)^-20) / 0.04] + 100000 / (1+0.04)^20
Bond Price = $86409.67366 rounded off to $86409.67
Answer:
<em>B. Critical success factors (CSFs)</em>
Explanation:
Critical Success Factors, or CSFs, <em>are measures of incentives, events, or requirements needed within such a program or task to achieve a goal. </em>
Prometheus Corp. measures it's staffs performance in the company and awards it accordingly.
These factors vary by organization, representing current and future priorities. Whether it was a restaurant, an insurance broker or a vendor, planning the approach with those things that allow the company to accomplish its task is important.
Such crucial factors mostly have a significant impact on how productive and efficient an organization is in achieving strategic objectives inside the project and are critical to maintaining a competitive edge.
$100,000
1:3
X=$300,000
$300,000/3
1= $100,000