Answer:
total Equity at end of the year = $69019 million
Explanation:
given data
assets = $123,249 million
liabilities = $54,230 million
to find out
total equity
solution
we get here total Equity at end of the year that is express as
total Equity at end of the year = Asset - Liabilities .................1
put here value we get
total Equity at end of the year = $123,249 million - $54,230 million
total Equity at end of the year = $69019 million
Answer:
Identity theft is a challenge in the technological environment of businesses, while the desire for green living presents opportunities for new businesses in the global environment.
Explanation:
Answer:
The factory overhead allocated per unit of Blinks is b.$19.50
Explanation:
It is Important to note that Ramapo Company uses a single plantwide overhead rate to apply all factory overhead costs based on direct labor hours.
A plant Wide Overhead rate is a function of the Total Overheads of a Company divided by the Total Labor Hours in the Company
<u>Total Overheads:</u>
Fabrication Department $84,000
Assembly Department $72,000
Total $156,000
<u>Total Labor Hours :</u>
Fabrication Department 0
Assembly Department ( 1,000 × 4) + (2,000×2) 8,000
Total 8,000
Note : <em>labor hours take place only in the Assembly Department</em>
<u>Plantwide overhead rate :</u>
Plantwide overhead rate = Total Overheads / Total Labor Hours
= $156,000 / 8,000
= $ 19.50
Answer:
C. $160,500.
Explanation:
Depreciation: The depreciation is an expense that shows a reduction in the value of the fixed assets due to tear and wear, obsolesce, usage, time period, etc. It is shown on the debit side of the income statement. It is a non-cash item that does not affect the cash balance.
The formula to compute the depreciation expense under the straight-line method is shown below:
= (Original cost - residual value) ÷ useful life
The original cost is the purchase value of the assets
The residual value is the salvage value at the end of its useful life
For this case, the first thing you should do is define the variables of the problem.
We have then:
x: amount of soap.
y: amount of coffee.
The budgetary restriction in this case is the following inequality:
3.50x + 14y <= 70
answer:
3.50x + 14y <= 70