answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
omeli [17]
1 year ago
11

Maria has already written 2/5 of her 1,000 word essay. If she continues writing at the same pace of 6One-half words per minute,

which expression shows the amount of time it will take her to write the rest of the essay? please i just want to know how to get 3/5
Mathematics
1 answer:
ella [17]1 year ago
7 0

Answer:

~ 92.31 minutes

Step-by-step explanation:

Given:

Length of essay = 1000

Essay already written = \frac{2}{5} of the total essay

OR

Essay already written = \frac{2}{5} \times 1000  =400\ words

Essay remaining = Length of essay - Essay already written

Essay remaining = 1000 - 400 = 600 words

i.e. \frac{3}{5} of the total essay is remaining which is actually equal to 600 words.

6.5 words are written in = 1 minute

1 word is written in = \frac{1}{6.5} minutes

600 words are written in = \frac{1}{6.5}\times 600\ minutes   = \bold{92.31}\ minutes

You might be interested in
Elijah can spend up to $23 on groceries. She wants to buy 3 pounds of tomatoes, 4 pounds of oranges, and x pounds of lean ground
Colt1911 [192]

Answer: 2 pounds

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!! ; )

7 0
1 year ago
Ivan and Tanya share £150 in the ratio 4:1 how much more Ivan has then tanya
Alexeev081 [22]

Hey!

--------------------------------------------------------

Solution:

Ratio is 4/1

Add.

4 + 1 = 5

Divide.

150 / 5 = 30

Multiply for Ivan.

30 x 4 = 120

30 x 1 = 30

Check.

120 + 30 = 150

Subtract.

120 - 30 = 90

--------------------------------------------------------

Answer:

Ivan has £90 more than Tanya has!

--------------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Quinn returned home one summer's day to find it sweat-inducingly hot! He turned the air conditioner on and fell asleep. The room
Alenkasestr [34]

Answer:

f(x)=-0.5x+40

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we need to find the linear function. We know that the constant rate of change is -0.5° Celsius per minute. Also, after 60 minutes the temperature was 10° Celsius. So, we have a one point and the slope of the linear function, let's use the point-slope formula

y-y_{1} =m(x-x_{1} )\\y-10=-0.5(x-60)\\y=-0.5x+30+10\\y=-0.5x+40

Where the y-intercept is at (0, 40).

Now, we have two points to graph the relation between minutes and Celsius degrees.

Therefore, the room's temperature as a function of time is

f(x)=-0.5x+40

Its graph is attached.

5 0
2 years ago
what is the geometric mean between 2 and 18? also if you answer this question is there anyway you could include the way you solv
ohaa [14]
Geometric mean is just the two numbers multiplied together under a square root sign
So you get 6
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
kherson [118]

We have to write an equation that uses this info so we can find the cost to ship that package. However, the package weight is given to us in grams and we need it in ounces. So first thing we are going to do is convert that 224 g to ounces. Use the fact that 1 g = .035274 ounces to convert. 224g*\frac{.035274oz}{1g}. Do the multiplication and cancel out the label of grams and we have 7.901376 ounces. Ok. We know that it costs .57 to mail the package for the first ounce. We have almost 8 ounces. So no matter what, we are paying .57. For each additional ounce we are paying .32. The number of .32's we have to spend depends upon how much the package goes over the first ounce. For the first ounce we pay .57, then for the remaining 6.901376 ounces we pay .32 per ounce. Our equation looks like this: C(x) = .32(6.901376) + .57 and we need to solve for the cost, C(x). Doing the multiplication we find that it would cost $2.78 to ship that package.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Michael has 3 quarters, 2 dimes, and 3 nickels in his pocket. He randomly draws two coins from his pocket, one at a time, and th
    13·2 answers
  • Some registered nurses earn $141.75 for working 4.5 hours. What is the hourly rate?
    9·2 answers
  • Two cars start towards each other from points 200 miles apart .One car travels at 40 miles per hours and the other travel at 35
    6·1 answer
  • Three tenths of a number is 2.1 . Determine the number
    6·2 answers
  • Julius is buying beverages for brunch. He needs to buy a total of 5 gallons of beverages. He decides to buy two containers of ea
    11·1 answer
  • A recently negotiated union contract allows workers in a shipping department 24 minutes for rest, 10 minutes for personal time,
    7·1 answer
  • Gabriel wants to send a parcel to Italy.
    11·1 answer
  • Maggie claims that there are transformations that preserve the length of the rectangle's sides. Which of the following transform
    7·1 answer
  • By coincidence, Kimberly’s Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday: yellow and blue. All yellow paint
    8·2 answers
  • 9c + 1 = 10 what is the answer the algebra way?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!