Her school is 2/3 miles away
2/3=4/6miles
So we need to find out how long it will take for her to run home from school...
School=4/6 miles
In 1 minutes she can run 1/6 miles
1min=1/6miles
In 2 minutes she can run 1/6+1/6 miles (1/6+1/6=2/6)
2min=2/6miles
3min=3/6miles
4min=4/6miles
It will take Erica 4 minutes to run 4/6 miles, so it'll take her 4 minutes to get home.
Answer:
$45.75 because you take the 2.75 and times it by how may books which is 13 and you get $35.75 then you add your $10 and it will give you $45.75
Step-by-step explanation:
Answer:
Part A) 
Part B) She will spend more than 
Step-by-step explanation:
Let
p-----> the number of hamburger patties
Part A) Luna has to buy at least 16 packages for an upcoming picnic


Part B) Suppose she actually needs more than 150 hamburgers. How much will she spend?
Let
c---------> the total cost
step 1
Divide 150 hamburgers by 8 (a package of hamburgers)
so

round to the nearest whole number
----> the minimum number of packages
step 2


Answer:
F
Step-by-step explanation:
s²+s²=(4√2)²
2s²=32
s²=16
s=4