To find the y intercept using the equation of the line, plug in 0 for the x variable and solve for y. If the equation is written in the slope-intercept form, plug in the slope and the x and y coordinates for a point on the line to solve y. Hope this helped! :)
F(x) means "function of" and x represents the day number, example: day 6 would be f(6)=(20×6)+95
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer: 15.7 minutes
Step-by-step explanation:
Let x be the time in the beginning (in minutes).
Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.
First they reduce their time by
2.1 minutes.
Then they are able to reduce that time by
10
If their final time is 3.96 minutes, then
Hence, their beginning time was 15.7 minutes.
Answer:
I think 2.
Step-by-step explanation:
10, and negative ten