Answer:
Solve for g:
10 - 4 g = 20 - 4 g
Subtract 10 - 4 g from both sides:
0 = 10
Hint: | Look for a false statement.
0 = 10 is trivially false:
Answer: (no solutions)
Step-by-step explanation:
Answer:
$2680
Step-by-step explanation:
3.00-1.50= 1.50 profit per hotdog
1200+800=2000 expenses
1.50 (3120) = 4680
4680-2000=
2680 in profit
Answer: x+y =12
0.40x+0.50y =5.70
Step-by-step explanation:
Let x = Number of ears of yellow corn
y - Number of ears of peaches and cream variety.
AS per given,
x+y = 1 dozen
⇒ x+y =12 [1 dozen =12]
Cost per ear of yellow corn = 40 cents = $0.40 [1 dollar = 100 cents, 1 cent = 0.01 dollar]
Cost per ear of peaches and cream variety = 50 cents = $ 0.50
Total cost ( in$): 0.40x+0.50y =5.70
Required system of equations represents the number of ears of corn of each type that Larji purchased:
x+y =12
0.40x+0.50y =5.70